XBMC-Addons - en to id_id translation catalogue (294 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Plugin for YouTube
id_id: Pengaya untuk YouTube

[ctx: Addon Description]
en: YouTube is one of the biggest video-sharing websites of the world.
id_id: YouTube adalah salah satu situs web berbagi video terbesar di dunia.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: This plugin is not endorsed by Google
id_id: Plugin ini tidak didukung oleh Google

[ctx: #30000]
en: General
id_id: Umum

[ctx: #30001]
en: Username
id_id: Nama pengguna

[ctx: #30002]
en: Password
id_id: Katasandi

[ctx: #30007]
en: Use MPEG-DASH
id_id: Gunakan MPEG-DASH

[ctx: #30008]
en: Configure InputStream Adaptive
id_id: Konfigurasikan InputStream Adaptive

[ctx: #30009]
en: Always ask for the video quality
id_id: Selalu tanyakan kualitas video

[ctx: #30010]
en: Video quality
id_id: Kualitas video

[ctx: #30011]
en: 480p
id_id: 480p SD

[ctx: #30012]
en: 720p (HD)
id_id: 720p HD

[ctx: #30013]
en: 1080p (HD)
id_id: 1080p FHD (2K)

[ctx: #30014]
en: 2160p (4k)
id_id: 2160p UHD (4k)

[ctx: #30015]
en: 4320p (8k)
id_id: 4320p UHDTV (8k)

[ctx: #30018]
en: 1080p Live / 720p (HD)
id_id: Siaran Live 1080p / Video 720p

[ctx: #30020]
en: Allow 3D
id_id: Izinkan 3D

[ctx: #30021]
en: Show fanart
id_id: Tampilkan fanart

[ctx: #30022]
en: Items per page
id_id: Item per halaman

[ctx: #30023]
en: Search history size
id_id: Ukuran riwayat pencarian

[ctx: #30024]
en: Cache size (MB)
id_id: Ukuran chace (MB)

[ctx: #30025]
en: Enable setup-wizard
id_id: Aktifkan wizard awal

[ctx: #30026]
en: Override view
id_id: Ganti tampilan

[ctx: #30027]
en: View: Default
id_id: Lihat: Bawaan

[ctx: #30028]
en: View: Episodes
id_id: Lihat: Episode

[ctx: #30029]
en: View: Movies
id_id: Lihat: Film

[ctx: #30030]
en: Execute setup-wizard?
id_id: Jalankan wizard awal?

[ctx: #30031]
en: Advanced
id_id: Lanjutan

[ctx: #30032]
en: View: TV Shows
id_id: Lihat: Acara TV

[ctx: #30033]
en: View: Songs
id_id: Lihat: Lagu

[ctx: #30034]
en: View: Artists
id_id: Lihat: Artis

[ctx: #30035]
en: View: Albums
id_id: Lihat: Album

[ctx: #30036]
en: Support alternative player
id_id: Dukung pemutar alternatif

[ctx: #30037]
en: Custom Watch Later playlist id
id_id: ID daftar putar Tonton Nanti Kustom

[ctx: #30038]
en: Custom History playlist id
id_id: ID daftar putar Riwayat Kustom

[ctx: #30100]
en: Favourites
id_id: Favorit

[ctx: #30101]
en: Add to addon favs
id_id: Tambahkan ke favorit pengaya

[ctx: #30102]
en: Search
id_id: Cari

[ctx: #30103]
en: Library
id_id: Pustaka

[ctx: #30104]
en: Highlights
id_id: Sorotan

[ctx: #30105]
en: Archive
id_id: Arsip

[ctx: #30106]
en: Next Page (%d)
id_id: Selanjutnya (%d)

[ctx: #30107]
en: Watch Later
id_id: Nonton Nanti

[ctx: #30108]
en: Remove
id_id: Hapus

[ctx: #30109]
en: Latest Videos
id_id: Video Terakhir

[ctx: #30110]
en: New Search
id_id: Pencarian Baru

[ctx: #30111]
en: Sign In
id_id: Masuk

[ctx: #30112]
en: Sign Out
id_id: Keluar

[ctx: #30113]
en: Rename
id_id: Nama ulang

[ctx: #30114]
en: Confirm delete
id_id: Konfirmasi penghapusan

[ctx: #30115]
en: Confirm remove
id_id: Konfirmasi penghapusan

[ctx: #30116]
en: Delete "%s"?
id_id: Hapus "%s"?

[ctx: #30117]
en: Remove "%s"?
id_id: Hapus "%s"?

[ctx: #30118]
en: Delete
id_id: Hapus

[ctx: #30119]
en: Please wait...
id_id: Tunggu...

[ctx: #30120]
en: Clear
id_id: Hapus

[ctx: #30201]
en: API Key
id_id: Kunci API

[ctx: #30202]
en: API Id
id_id: ID API

[ctx: #30203]
en: API Secret
id_id: Secret API

[ctx: #30204]
en: Enable personal API keys
id_id: Aktifkan kunci API pribadi

[ctx: #30205]
en: Use preset API key set
id_id: Gunakan kumpulan kunci API prasetel

[ctx: #30500]
en: Channels
id_id: Saluran

[ctx: #30501]
en: Playlists
id_id: Daftarputar

[ctx: #30502]
en: Go to %s
id_id: Ke %s

[ctx: #30503]
en: Show channel fanart
id_id: Tampilkan fanart saluran

[ctx: #30504]
en: Subscriptions
id_id: Langganan

[ctx: #30505]
en: Unsubscribe
id_id: Berhenti berlangganan

[ctx: #30506]
en: Subscribe
id_id: Berlangganan

[ctx: #30507]
en: My Channel
id_id: Saluranku

[ctx: #30508]
en: Liked Videos
id_id: Video yang disukai

[ctx: #30509]
en: History
id_id: Riwayat

[ctx: #30510]
en: My Subscriptions
id_id: Langgananku

[ctx: #30511]
en: Queue video
id_id: Video antrian

[ctx: #30512]
en: Browse Channels
id_id: Jelajahi Saluran

[ctx: #30513]
en: Popular right now
id_id: Sedang populer

[ctx: #30514]
en: Related Videos
id_id: Video Terkait

[ctx: #30515]
en: Auto-Remove from 'Watch Later'
id_id: Hapus Otomatis dari 'Tonton Nanti'

[ctx: #30516]
en: Folders
id_id: Folder

[ctx: #30517]
en: Subscribe to %s
id_id: Berlangganan ke %s

[ctx: #30518]
en: Go to '%s'
id_id: Ke '%s'

[ctx: #30519]
en: and enter the following code:
id_id: dan masukkan kode berikut:

[ctx: #30520]
en: Add to...
id_id: Tambahkan ke...

[ctx: #30521]
en: Select playlist
id_id: Pilih daftar putar

[ctx: #30522]
en: New playlist...
id_id: Daftar putar baru...

[ctx: #30523]
en: Language
id_id: Bahasa

[ctx: #30524]
en: Select language
id_id: Pilih bahasa

[ctx: #30525]
en: Select region
id_id: Pilih wilayah

[ctx: #30526]
en: Adjust
id_id: Atur

[ctx: #30527]
en: Language and region?
id_id: Bahasa dan wilayah?

[ctx: #30528]
en: Rate...
id_id: Nilai...

[ctx: #30529]
en: I like this
id_id: Suka

[ctx: #30530]
en: I dislike this
id_id: Tidak suka

[ctx: #30531]
en: Play all
id_id: Putar semua

[ctx: #30532]
en: Default
id_id: Bawaan

[ctx: #30533]
en: Reverse
id_id: Balik

[ctx: #30534]
en: Shuffle
id_id: Acak

[ctx: #30535]
en: Select the order of the playlist
id_id: Pilih urutan daftar putar

[ctx: #30536]
en: Updating Playlist...
id_id: Perbarui daftar putar...

[ctx: #30537]
en: Play from here
id_id: Putar dari sini

[ctx: #30538]
en: Disliked Videos
id_id: Video yang tak disukai

[ctx: #30539]
en: Live
id_id: Langsung

[ctx: #30540]
en: Play with...
id_id: Putar dengan...

[ctx: #30541]
en: Show channel name in description
id_id: Tampilkan nama saluran dalam deskripsi

[ctx: #30542]
en: rtmpe streams are not supported
id_id: aliran rtmpe tidak didukung

[ctx: #30543]
en: Refresh
id_id: Segarkan

[ctx: #30544]
en: More Links from the description
id_id: Lebih banyak Tautan dari deskripsi

[ctx: #30545]
en: No further links found.
id_id: Tidak ada tautan lebih lanjut yang ditemukan.

[ctx: #30546]
en: Please log in twice!
id_id: Silakan masuk dua kali!

[ctx: #30547]
en: You must enable two applications so that YouTube is functioning properly.
id_id: Anda harus mengaktifkan dua aplikasi agar YouTube berfungsi dengan baik.

[ctx: #30548]
en: More...
id_id: Lebih...

[ctx: #30549]
en: No videos streams found
id_id: Aliran video tidak ditemukan

[ctx: #30550]
en: Region
id_id: Wilayah

[ctx: #30551]
en: Recommendations
id_id: Rekomendasi

[ctx: #30552]
en: Maintenance
id_id: Pemeliharaan

[ctx: #30553]
en: Delete function cache database
id_id: Hapus basis data cache fungsi

[ctx: #30554]
en: Delete search history database
id_id: Hapus basis data riwayat pencarian

[ctx: #30555]
en: Clear function cache
id_id: Hapus cache fungsi

[ctx: #30556]
en: Clear search history
id_id: Hapus Riwayat Pencarian

[ctx: #30557]
en: function cache
id_id: cache fungsi

[ctx: #30558]
en: search history
id_id: riwayat pencarian

[ctx: #30559]
en: Delete settings.xml
id_id: Hapus settings.xml

[ctx: #30560]
en: Subtitle language
id_id: Bahasa takarir

[ctx: #30561]
en: None
id_id: Nihil

[ctx: #30562]
en: All
id_id: Semua

[ctx: #30563]
en: Setting
id_id: Pengaturan

[ctx: #30564]
en: Setting, English
id_id: Pengaturan, Inggris

[ctx: #30565]
en: English
id_id: Inggris

[ctx: #30566]
en: Prompt
id_id: Perintah

[ctx: #30567]
en: Set as Watch Later
id_id: Tetapkan sebagai Tonton Nanti

[ctx: #30568]
en: Remove as Watch Later
id_id: Hapus sebagai Tonton Nanti

[ctx: #30569]
en: Are you sure you want to remove '%s' as your Watch Later list?
id_id: Yakin ingin menghapus '%s' sebagai daftar Tonton Nanti?

[ctx: #30570]
en: Are you sure you want to replace your current Watch Later list with '%s'?
id_id: Yakin ingin mengganti daftar Tonton Nanti Anda saat ini dengan '%s'?

[ctx: #30571]
en: Set as History
id_id: Tetapkan sebagai Riwayat

[ctx: #30572]
en: Remove as History
id_id: Hapus sebagai Riwayat

[ctx: #30573]
en: Are you sure you want to remove '%s' as your History list?
id_id: Yakin ingin menghapus '%s' sebagai daftar Riwayat Anda?

[ctx: #30574]
en: Are you sure you want to replace your current History list with '%s'?
id_id: Yakin ingin mengganti daftar Riwayat Anda saat ini dengan '%s'?

[ctx: #30575]
en: Succeeded
id_id: Sukses

[ctx: #30576]
en: Failed
id_id: Gagal

[ctx: #30577]
en: Settings
id_id: Pengaturan

[ctx: #30578]
en: Force SSL certificate verification
id_id: Paksa verifikasi sertifikat SSL

[ctx: #30579]
en: MPEG-DASH is enabled in the YouTube settings, however InputStream Adaptive appears to be disabled. Would you like to enable InputStream Adaptive now?
id_id: MPEG-DASH diaktifkan di pengaturan YouTube, namun Adaptive InputStream tampaknya dinonaktifkan. Apakah Anda ingin mengaktifkan InputStream Adaptive sekarang?

[ctx: #30580]
en: Reset access manager
id_id: Setel ulang pengelola akses

[ctx: #30581]
en: Are you sure you want to reset access manager?
id_id: Yakin ingin menyetel ulang pengelola akses?

[ctx: #30582]
en: Autoplay suggested videos
id_id: Putar otomatis video yang disarankan

[ctx: #30583]
en: Automatic
id_id: Otomatis

[ctx: #30584]
en: My Subscriptions (Filtered)
id_id: Langgananku (Difilter)

[ctx: #30585]
en: Filtered channel list (comma delimited)
id_id: Daftar saluran yang difilter (dipisahkan koma)

[ctx: #30586]
en: Blacklist
id_id: Daftar hitam

[ctx: #30587]
en: Add to My Subscriptions filter
id_id: Tambahkan ke filter Langgananku

[ctx: #30588]
en: Remove from My Subscriptions filter
id_id: Hapus dari filter Langgananku

[ctx: #30589]
en: Added to My Subscriptions filter
id_id: Ditambahkan ke filter Langgananku

[ctx: #30590]
en: Removed from My Subscriptions filter
id_id: Dihapus dari filter Langgananku

[ctx: #30591]
en: Thumbnail size
id_id: Ukuran Thumbnail

[ctx: #30592]
en: Medium (16:9)
id_id: Sedang (16:9)

[ctx: #30593]
en: High (4:3)
id_id: Tinggi (4:3)

[ctx: #30594]
en: Safe search
id_id: Pencarian aman

[ctx: #30595]
en: Moderate
id_id: Normal

[ctx: #30596]
en: Strict
id_id: Ketat

[ctx: #30597]
en: Updated: %s
id_id: Diperbarui: %s

[ctx: #30598]
en: Personal API keys enabled
id_id: Kunci API pribadi diaktifkan

[ctx: #30599]
en: Failed to enable personal API keys. Missing: %s
id_id: Gagal mengaktifkan kunci API pribadi. Tidak ada: %s

[ctx: #30600]
en: Configure subtitles
id_id: Konfigurasi takarir

[ctx: #30601]
en: %s with %s fallback
id_id: Fallback %s dengan %s

[ctx: #30602]
en: No auto-generated
id_id: Tidak ada yang secara otomatis

[ctx: #30603]
en: Age gate
id_id: Gerbang umur

[ctx: #30604]
en: Allow offensive content
id_id: Izinkan konten yang menyinggung

[ctx: #30605]
en: Quick Search
id_id: Pencarian cepat

[ctx: #30606]
en: Quick Search (Incognito)
id_id: Pencarian Cepat (Penyamaran)

[ctx: #30607]
en: Audio only
id_id: Hanya audio

[ctx: #30608]
en: Allow developer keys
id_id: Izinkan kunci pengembang

[ctx: #30609]
en: Clear watch history
id_id: Hapus histori tontonan

[ctx: #30610]
en: This will clear your account's watch history from all devices. You can't undo this.
id_id: Tindakan ini akan menghapus histori tontonan akun Anda dari semua perangkat. Anda tidak dapat membatalkan ini.

[ctx: #30611]
en: Saved Playlists
id_id: Daftar Putar Tersimpan

[ctx: #30612]
en: Retry
id_id: Coba lagi

[ctx: #30613]
en: Retrieve Watch Later playlist id
id_id: Ambil id daftar putar Tonton Nanti

[ctx: #30614]
en: Failed to retrieve Watch Later playlist id. Add a few videos to Watch Later via the web/app and retry.
id_id: Gagal mengambil id daftar putar Tonton Nanti. Tambahkan beberapa video ke Tonton Nanti melalui web/aplikasi dan coba lagi.

[ctx: #30615]
en: Cancel
id_id: Batal

[ctx: #30616]
en: Must be signed in.
id_id: Harus masuk.

[ctx: #30618]
en: Enable mpeg-dash proxy
id_id: Aktifkan proksi mpeg-dash

[ctx: #30620]
en: Port %s already in use. Cannot start http server.
id_id: Port %s sudah digunakan. Tidak dapat memulai server http.

[ctx: #30621]
en: Proxy is required for mpeg-dash vods (see HTTP Server)
id_id: Proksi diperlukan untuk mpeg-dash vods (lihat Server HTTP)

[ctx: #30622]
en: Purchases
id_id: Pembelian

[ctx: #30623]
en: Install InputStream Helper
id_id: Instal Pembantu InputStream

[ctx: #30624]
en: Requires Kodi 17+
id_id: Membutuhkan Kodi 17 keatas

[ctx: #30625]
en: InputStream Helper is already installed.
id_id: Pembantu InputStream sudah diinstal.

[ctx: #30626]
en: Delete temporary files
id_id: Hapus file sementara

[ctx: #30627]
en: Rate video after watching
id_id: Nilai video setelah menonton

[ctx: #30628]
en: HTTP Server
id_id: Server HTTP

[ctx: #30629]
en: IP whitelist (comma delimited)
id_id: Daftar putih IP (dibatasi koma)

[ctx: #30630]
en: Save
id_id: Simpan

[ctx: #30631]
en: Successfully updated: %s
id_id: Berhasil diperbarui: %s

[ctx: #30632]
en: Enable API configuration page
id_id: Aktifkan halaman konfigurasi API

[ctx: #30633]
en: http://<ipaddress>:<port>/api (see HTTP Server)
id_id: http://<ipaddress>:<port>/api (lihat server HTTP)

[ctx: #30634]
en: YouTube Add-on API Configuration
id_id: Konfigurasi API Pengaya YouTube

[ctx: #30635]
en: No changes detected, API keys were not updated.
id_id: Tidak ada perubahan yang terdeteksi, kunci API tidak diperbarui.

[ctx: #30636]
en: Personal API keys are enabled.
id_id: Kunci API pribadi diaktifkan.

[ctx: #30637]
en: Personal API keys are disabled.
id_id: Kunci API pribadi dinonaktifkan.

[ctx: #30638]
en: Bookmark this page to quickly add your keys in the future.
id_id: Tandai halaman ini untuk menambahkan kunci Anda dengan cepat di masa mendatang.

[ctx: #30639]
en: Found personal API keys in api_keys.json, would you like to restore them? Choosing no will overwrite them.
id_id: Menemukan kunci API pribadi di api_keys.json, apakah Anda ingin memulihkannya? Memilih tidak akan menimpanya.

[ctx: #30640]
en: Restore
id_id: Pulihkan

[ctx: #30641]
en: Delete api_keys.json
id_id: Hapus api_keys.json

[ctx: #30642]
en: Delete access_manager.json
id_id: Hapus access_manager.json

[ctx: #30643]
en: Listen on IP
id_id: Dengarkan di IP

[ctx: #30644]
en: Select listen IP
id_id: Pilih mendengarkan IP

[ctx: #30645]
en: Refresh after watching
id_id: Segarkan setelah menonton

[ctx: #30646]
en: Upcoming Live
id_id: Langsung Mendatang

[ctx: #30647]
en: Completed Live
id_id: Live Selesai

[ctx: #30648]
en: API Key is incorrect. Settings - API - API Key
id_id: Kunci API salah. Pengaturan - API - Kunci API

[ctx: #30649]
en: Client Id is incorrect. Settings - API - API Id
id_id: Id klien salah. Pengaturan - API - Id API

[ctx: #30650]
en: Client Secret is incorrect. Settings - API - API Secret
id_id: Secret Klien salah. Pengaturan - API - Secret API

[ctx: #30651]
en: Location
id_id: Lokasi

[ctx: #30652]
en: Location radius (km)
id_id: Radius Lokasi (km)

[ctx: #30653]
en: Perform geolocation? Used for [B]My Location[/B]
id_id: Lakukan geolokasi? Digunakan untuk [B]Lokasiku[/B]

[ctx: #30654]
en: My Location
id_id: Lokasiku

[ctx: #30655]
en: Switch User
id_id: Ganti pengguna

[ctx: #30656]
en: New user
id_id: Pengguna baru

[ctx: #30657]
en: Unnamed
id_id: Tak bernama

[ctx: #30658]
en: Enter a name for this user
id_id: Masukkan nama untuk pengguna ini

[ctx: #30659]
en: User is now '%s'
id_id: Pengguna sekarang adalah '%s'

[ctx: #30660]
en: Users
id_id: Pengguna

[ctx: #30661]
en: Add a user
id_id: Tambahkan pengguna

[ctx: #30662]
en: Remove a user
id_id: Hapus pengguna

[ctx: #30663]
en: Rename a user
id_id: Nama ulang pengguna

[ctx: #30664]
en: Switch user
id_id: Ganti pengguna

[ctx: #30665]
en: Switch to '%s' now?
id_id: Beralih ke '%s' sekarang?

[ctx: #30666]
en: Removed '%s'
id_id: Menghapus '%s'

[ctx: #30667]
en: Renamed '%s' to '%s'
id_id: Menamakan ulang '%s' ke '%s'

[ctx: #30668]
en: Play count minimum percent
id_id: Mainkan menghitung persentase minimum

[ctx: #30669]
en: Mark unwatched
id_id: Tandai belum ditonton

[ctx: #30670]
en: Mark watched
id_id: Tandai ditonton

[ctx: #30671]
en: Clear playback history
id_id: Hapus riwayat pemutaran

[ctx: #30672]
en: Delete playback history
id_id: Hapus riwayat pemutaran

[ctx: #30673]
en: playback history
id_id: riwayat pemutaran

[ctx: #30674]
en: Reset resume point
id_id: Setel ulang titik resume

[ctx: #30675]
en: Use playback history (watched, resume tracking)
id_id: Gunakan riwayat pemutaran (ditonton, lanjutkan pelacakan)

[ctx: #30676]
en: Just now
id_id: Baru saja

[ctx: #30677]
en: A minute ago
id_id: Semenit yang lalu

[ctx: #30678]
en: Recently
id_id: Baru saja

[ctx: #30679]
en: An hour ago
id_id: Sejam yang lalu

[ctx: #30680]
en: Two hours ago
id_id: Dua jam yang lalu

[ctx: #30681]
en: Three hours ago
id_id: Tiga jam yang lalu

[ctx: #30682]
en: Yesterday at
id_id: Kemarin

[ctx: #30683]
en: Two days ago
id_id: Dua hari yang lalu

[ctx: #30684]
en: Today at
id_id: Hari ini

[ctx: #30685]
en: Delete data cache database
id_id: Hapus basis data cache data

[ctx: #30686]
en: Clear data cache
id_id: Hapus cache data

[ctx: #30688]
en: Use for videos
id_id: Gunakan untuk video

[ctx: #30689]
en: Use for live streams
id_id: Gunakan untuk streaming langsung

[ctx: #30690]
en: InputStream Adaptive >= 2.0.12 is required for live streams
id_id: InputStream Adaptive >= 2.0.12 diperlukan untuk streaming langsung

[ctx: #30691]
en: Airing now
id_id: Sedang tayang

[ctx: #30692]
en: In a minute
id_id: Dalam menit

[ctx: #30693]
en: Airing soon
id_id: Tayang segera

[ctx: #30694]
en: In over an hour
id_id: Dalam sejam

[ctx: #30695]
en: In over two hours
id_id: Dalam dua jam

[ctx: #30696]
en: Airing today at
id_id: Tayang hari ini

[ctx: #30697]
en: Tomorrow at
id_id: Besok

[ctx: #30698]
en: Check my IP
id_id: Cek IP saya

[ctx: #30699]
en: HTTP server is not running
id_id: Server HTTP tidak berjalan

[ctx: #30700]
en: Client IP is %s
id_id: IP klien adalah %s

[ctx: #30701]
en: Failed to obtain client IP
id_id: Gagal mendapatkan IP klien

[ctx: #30702]
en: Play with subtitles
id_id: Bermain dengan takarir

[ctx: #30703]
en: Are you sure?
id_id: Yakin?

[ctx: #30704]
en: Use YouTube website urls
id_id: Gunakan url situs web YouTube

[ctx: #30705]
en: Download subtitles
id_id: Unduh takarir

[ctx: #30706]
en: Download subtitles before starting playback? (Default: No)
id_id: Unduh takarir sebelum memulai pemutaran? (Bawaan: Tidak)

[ctx: #30707]
en: Untitled
id_id: Tak berjudul

[ctx: #30708]
en: Play audio only
id_id: Putar hanya audio

[ctx: #30709]
en: Failed to retrieve Watch Later playlist id. To increase the chances of retrieval add 8-10 videos to Watch Later via the web/app and retry.
id_id: Gagal mengambil id daftar putar Tonton Nanti. Untuk meningkatkan peluang pengambilan, tambahkan 8-10 video ke Tonton Nanti melalui web/aplikasi dan coba lagi.

[ctx: #30710]
en: Failed to retrieve Watch Later playlist id. Try again tomorrow without removing any of the videos.
id_id: Gagal mengambil id daftar putar Tonton Nanti. Coba lagi besok tanpa menghapus video apa pun.

[ctx: #30711]
en: Searching for Watch Later... Page %s
id_id: Mencari Tonton Nanti... Halaman %s

[ctx: #30712]
en: Rate videos in playlists
id_id: Beri nilai video dalam daftar putar

[ctx: #30713]
en: Added to Watch Later
id_id: Ditambahkan ke Tonton Nanti

[ctx: #30714]
en: Added to playlist
id_id: Ditambahkan ke daftar putar

[ctx: #30715]
en: Removed from playlist
id_id: Dihapus dari daftar putar

[ctx: #30716]
en: Liked video
id_id: Video disukai

[ctx: #30717]
en: Disliked video
id_id: Video tak disukai

[ctx: #30718]
en: Rating removed
id_id: Nilai dihapus

[ctx: #30719]
en: Subscribed to channel
id_id: Berlangganan saluran

[ctx: #30720]
en: Unsubscribed from channel
id_id: Berhenti berlangganan dari saluran

[ctx: #30721]
en: Default to WEBM adaptation set (4K)
id_id: Default ke set adaptasi WEBM (4K)

[ctx: #30723]
en: Proxy is required for mpeg-dash vods (see HTTP Server)[CR]> 1080p and HDR requires InputStream Adaptive >= 2.3.14
id_id: Proksi diperlukan untuk mpeg-dash vods (lihat HTTP Server)[CR]> 1080p dan HDR memerlukan InputStream Adaptive >= 2.3.14

[ctx: #30724]
en: Limit to 30fps
id_id: Batasi 30fps

[ctx: #30725]
en: 1440p (HD)
id_id: 1440p FHD+ (2K)

[ctx: #30726]
en: Uploads
id_id: Unggahan

[ctx: #30727]
en: Adaptive (MP4/H264)
id_id: Adaptif (MP4/H264)

[ctx: #30728]
en: Adaptive (WEBM/VP9)
id_id: Adaptif (WEBM/VP9)

[ctx: #30729]
en: Remote friendly search
id_id: Pencarian ramah jarak jauh

[ctx: #30730]
en: Play (Ask for quality)
id_id: Putar (dengan kualitas)

[ctx: #30731]
en: The YouTube add-on now requires that you use your own API keys.[CR]For more information see the wiki: [B]https://ytaddon.page.link/keys[/B][CR][CR]Sorry for the inconvenience.
id_id: Pengaya YouTube sekarang mengharuskan Anda menggunakan kunci API Anda sendiri.[CR]Untuk informasi lebih lanjut lihat wiki: [B]https://ytaddon.page.link/keys[/B][CR][CR]Maaf untuk ketidaknyamanan ini.

[ctx: #30732]
en: Comments
id_id: Komentar

[ctx: #30733]
en: Likes
id_id: Suka

[ctx: #30734]
en: Replies
id_id: Balasan

[ctx: #30735]
en: Edited
id_id: Disunting

[ctx: #30736]
en: Hide short videos (1 minute or less)
id_id: Sembunyikan video pendek (1 menit atau kurang)
